Вишитий рушник в українській традиції


Споконвіку вишиті рушники мали дуже важливе значення для українців – їх використовували під час обрядів, на свята, у побуті, вони супроводжували всі важливі життєві події.

Кожна місцевість мала свої особливі орнаменти й кольори вишивки, але в них усіх була одна цікава особливість: давні рушники буквально можна було «читати» – кожен символ (ромбик, хрестик, квітка) мав своє конкретне значення. І хоча це може звучати дивно, та у вишитий рушник жінки «зашифровували» інформацію про свою родину – скільки дітей у родині, скільки кому років, чи живі батьки і т.д. За кольоровою гамою можна було визначити вік вишивальниці, а також призначення кожного конкретного рушника.

Не дивно, що сьогодні традиційний рушник із червоно-чорною вишивкою так само цінується, як і раніше, адже це оберіг, що захищає родину від всього лихого. Рушники досі використовують у весільних обрядах, під час хрещення дітей, на церковні свята, їх прийнято зберігати все життя.

Якщо придивитись до сакральних геометричних орнаментів, які притаманні, зокрема, Київщині, то можна з легкістю виокремити конкретні символи – зірки, кола, хрести, ромби, сварги, трикутники. Кожен із них має певну функцію, наприклад, ромб символізує землю та її плодючість,  трикутник – родину (чоловіка, жінку і дитину), хрест – єднання людини з Богом, коло – небесні світила, а також символ роду. Жодного випадкового елемента – кожен має значення, а їхня сукупність захищає людину від зурочення, невдачі та нещасних випадків.

Ясна річ, сьогодні вишивкою займаються одиниці, адже це дуже складна і копітка справа, що потребує дуже багато часу. На щастя, купити рушник, вишитий спеціальною вишивальною машиною, нескладно – цінність такого важливого для кожного українця виробу від цього не зменшиться.